SGK Yurtdışı Borçlanma Hesabı Nasıl Yapılır?

31.05.2022
10
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

SGK Yurtdışı Borçlanma Hesabı Nasıl Yapılır?

SGK yurtdışı borçlanması, Türk vatandaşlarının, yurtdışında geçen hizmet süreleri için prim ödemesinin yapıldığı ve bu sayede emeklilik hakkı tanıyan bir hesaplamadır. SGK yurtdışı borçlanması için gerekli şartları sağlayan kişiler, yazılı dilekçe ile başvuruda bulunabilir. Yurtdışında geçen hizmet süresine göre günlük ücret belirlenir ve bu ödemelerle Türk vatandaşları, emekli maaşı alabilir.

Yurtdışı SGK Borçlanması Nedir?

Türk vatandaşları, yurtdışında sigortalı bir işte çalıştığında, Türkiye’de yurtdışı borçlandırması ile emekli maaşına bağlanma hakkına sahiptir. Yurtdışı borçlanması, yurtdışında geçen sigortalı çalışma süresi, çalışma süresi sonrasında evde geçirilen süre kapsamında hesaplanmaktadır. SGK tarafından hesaplanan bu süreç için ödeme yapılmakta ve emeklilik maaşı verilmektedir.

Yurtdışı borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle yurtdışında çalıştığını belgelemesi gerekmektedir. Gerekli belgeleri temin eden vatandaşlar, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine yazılı dilekçe ile başvurmalıdır.

Yurtdışı SGK Borçlanması Günlük Ne Kadar?

SGK yurtdışı borçlanması, Türk vatandaşlarının, çifte vatandaşların yararlanabildiği, yurtdışında çalışma süresine bağlı olarak emekli olmasına imkan tanıyan bir haktır. Bu haktan yararlanılması için yurtdışında sigortalı bir işte çalışmış olmak ve çalıştığını belgelemek gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanması yapanlar, çalıştığı işyerinin verdiği çalışma belgesi veya işyerinden alabileceği diğer belgeleri, başvuru aşamasında teslim etmelidir. Çalışma süresine, işten ayrıldıktan sonra geçen süre de dahil edilir. Aynı zamanda ev hanımı olma süresi de borçlanmaya dahildir.

SGK yurtdışı borçlanma ücreti 2022 yılında günlük 53,67 TL olarak belirlenmiştir. Ödemelerin toplam tutarı ise ortalama 19 bin TL kadardır. Gerekli ödemeleri yapan vatandaşlar, emeklilik hakkı kazanmakta ve emekli maaşına bağlanmaktadır.

Yurtdışı SGK Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Yurtdışı SGK borçlanması, yurtdışı emekliliği kazanmak isteyenlerin başvurabileceği haklardan biridir. Başvurular, yurtdışında sigortalı bir işte çalışılması halinde yapılabilir. Başvuru sürecinde çalıştığını ve çalışma süresini ispatlayan belgeler sunulmalıdır.

Yurtdışı borçlanma hesaplanması, yıllara göre değişiklik gösterir. 2022 yılında 53,67 TL günlük ücret belirlenmiş ve bu ücretin ödenmesi ile emeklilik kazanma şansı sağlanmıştır. SGK yurtdışı borçlanması hesaplanması, günlük ücretler üzerinden yapılmakta ve bir yılda ortalama 19 bin TL kadar ödeme yapılmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.