Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

31.05.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır soruları sıklıkla birbirine karıştırılır. Kıdem tazminatı, işçinin geçerli bir sebeplere dayandırarak işini sonlandırmasıdır. İşveren ve işçinin kendi hak ve sorumluluklarını bilinçli olarak öğrenmesi şarttır. Bu neden internette kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusuna cevap aranır.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Öncelikle işçiler kıdem tazminatı ve ihbar tazminatının farklı konular olduğunu bilmelidir. Kimi zaman işçiler haklarının ödenmemesi, askere gitme, emeklilik, olumsuz çalışma koşulları ya da çalışma ortamında ayrımcılığa uğrama nedeniyle işlerinden ayrılmak zorunda kalabilirler. Bununla birlikte işverenin aniden işçiyi çıkarırsa işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. İşten ayrılma işveren ve işçinin en fazla problem yaşadığı konudur. Bunun daha kolay anlaşılması adına hem işveren hem de işçi için kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusuna net bir şekilde cevap vereceğiz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için aynı iş yerinde en az bir sene çalışmış olma zorunluluğu vardır. İşçi kıdem tazminatı almaya gerekli şartları sağlaması hak kazandığını gösterir. Ayrıca kıdem tazminatı hesaplama işçinin çalıştığı süre ve aldığı ücrete göre değişiklik göstererek işveren tarafından ödenir. Nasıl hesaplanacağına gelirsek ilk olarak işçinin brüt maaşı, yol ve yemek gibi ek giderleri dahil edilerek işçinin çalıştığı yıl kadarıyla çarpılır. Eğer fazladan çalıştığı günler varsa bu hesaplamaya eklenir. Daha sonrasında ise belirli bir damga vergisi kesintisi yapılarak işçinin hak ettiği kıdem tazminatı ortaya çıkmış olur.

Kolay yoldan Kıdem tazminatı hesaplamak için bazı hesaplama siteleri mevcuttur gerekli bilgileri doldurarak hakkınız olan kıdem tazminatını hızlıca öğrenebilirsiniz. İşverenler, işçilerinden onay almadan iş koşullarında istediği gibi değişiklik yapamaz.

Aynı şekilde kıdem tazminatını da kendisi belirleyemez eğer olması gereken ücretten daha az ödeme yapıyorsa işçi bu noktada kesinlikle haklı olarak zahmetsizce hak ettiği kıdem tazminatını alabilir. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusuna cevap bulmak işveren ve işçi için mutlaka bilinmesi gereken bir konudur. En basit yoluyla kıdem tazminatının ne olduğu ve nasıl hesaplanacağını öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.