Ev hizmetlerinde çalışanların İş Kanunu kapsamına alınması Teklifi Mecliste

16.06.2022
4
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-

İstanbul Milletvekili Turan AYDOĞAN 4857 Sayılı İş Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclise sundu. Değişiklik teklifinin amacı ev hizmetlerinde çalışanların İş Kanunu kapsamına alınmasını içeriyor.

AYDOĞAN, meclise sunduğu gerekçede şu ifadelere yer verdi;

“Ev işçileri kayıtsız işgücünün önemli bir payını oluşturmaktadır. Bilindiği ve birçok raporda ortaya koyulduğu üzere ev işçileri ve ev eksenli çalışanlar emeği çoğu zaman yok sayılmakta ve ekonomik sömürüye maruz kalmaktadır. Ev işlerine yönelik somut bir iş tanımının bulunmaması, ev işçilerinin çalışma koşullarının ağırlaşmasına ve bu alandaki güvencesizliğin artmasına neden olmaktadır.

Ülkemizde ev işçiliği yapanların neredeyse tamamının kadın olduğu da yine raporlarla kanıtlanmıştır. İEO’nun TÜİK verilerinden derlediği ve Haziran 202rde yayınladığı araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 250 bin ev işçisi mevcuttur. Yüzde 90’mmı kadınların oluşturduğu gündelikçi işçiler, güvencesiz şartlarda, sigortasız ve düşük ücretlerle çalışmaktadırlar. Kadınların karşı karşıya kaldığı bu yok sayılma ve sömürü hali onların birçok yasal haktan mahrum kalmalarına da neden olmaktadır. Başta yasal düzenlemelerdeki eksikliler bu sömürünün önünü açmaktadır.”

Kanun teklifinin tam metnine ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz => http://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-4474.pdf

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.